Dale Carnegie Türkiye

Yeni Nesil Liderlik Şifreleri

Codes of Next Generation Leadership:
Yeni Nesil Liderlik Şifreleri

by Kristen Hansen and Dilek Faka

Lider olarak, insanlar üstündeki etkinizi artırmak, ekibinizde size bağlı çalışan arkadaşlarınızın performansını geliştirmek, onları harekete geçirmek ve ilham vermek mi istiyorsunuz?

Kurumunuzda devam eden değişim sürecinde ekibinizi ortak yönde toparlamakta, belirsizlikle başa çıkmakta, değişime olan direnci kırmakta mı zorlanıyorsunuz? Artan iş yükü nedeni ile zihinsel performansınızı daha verimli kullanmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Eğer şimdiye kadar okuduklarınız sizin de yaşadığınız zorluklar arasında yer alıyorsa ya da kurumunuzda Liderlik Gelişiminden sorumlu iseniz ve yeni farklı bir bakış açısı ile bilimsel olarak kanıtlanmış bir içerik arıyorsanız, be webinar sizin için faydalı olacaktır.

Kristen Hansen (Bio CV) ve Dilek Faka beynimizin temel çalışma prensiplerini daha iyi anlayarak liderlik kapasitemizi ve etkinliğimizi nasıl artırabileceğimiz ile ilgili, pratik ve uygulanabilir araç ve yaklaşımları bizlerle paylaşacaklar.

Webinarımızdaki odak alanlarımız;

Webinarda Kristen Hansen’in konuşmaları İngilizce olup, anında çeviri ile Türkçe alt yazı yer alacaktır.

In this presentation, Kristen Hansen and Dilek Fakka will summarise the key research findings and practical strategies from the field of neuroscience. Summarised by Kristen’s NeuroTREAD framework: how to Think, Regulate, Engage, Adapt and Develop with the brain in mind, Kristen will help you to get the best out of your brain as well as those you work and interact with.

Kristen and Dilek will share highlights on how the brain works providing strategies on how to improve your leadership, problem-solving, emotion regulation as well as ability to engage and develop team members through effective coaching. They will also unpack neuroplasticity and how we can use this to develop high performance habits in our personal and professional lives. If you want to master the art of personal performance, leadership, emotional and social intelligence, leading change and coaching conversations and influence, this session will be beneficial for you.

Kristen Hansen's Short Biography

Kristen Hansen is the founder of EnHansen Performance providing managers and executives with strategies to build leadership, resilience, adaptability, creativity, coaching, self-management and engagement skills. Kristen is one of the pioneers in the field of Neuroleadership and draws from her post graduate studies in the Neuroscience of Leadership and 20 years of management roles with major Australian organisations.

Kristen is an International Keynote Speaker and author of her book TRACTION: The Neuroscience of Leadership and Performance. She has also now accredited a team of 20 leadership consultant in her NeuroTREAD framework as accredited facilitators.

She has worked with executives from Telstra, Westpac Group, Commonwealth Bank, Macquarie Bank, Telstra, Goodman, NRMA, Department of Transport and Main Roads, Department of the Prime Minister and Cabinet, Defence Force and UNSW.

Tarih

28 May 2024
Süresi Doldu

Zaman

Kayıt olan katılımcılara Google Calendar davetiyesi de iletilecektir.
12:30 - 13:30

Daha Fazla Bilgi

ŞİMDİ KAYDOL

Etiketler

Canlı Sanal Sınıf

Yer

Zoom Video Webinar

Organizatör

Dale Carnegie Türkiye
Telefon
90 216 504 47 36
Web sitesi
https://dalecarnegie.com.tr

Konuşmacılar

QR Code

Program Hakkında Önemli Detaylar

Program seans bilgileri. • Lokasyon: İstanbul • Saat: 9:00-16:00 • Tarihler: 01/03/2022 – 02/03/2022 • Tür: Sınıf İçi

Program Hakkında Önemli Detaylar

Program seans bilgileri. • Lokasyon: • Saat: 9:00-17:00 • Tarihler: dd/aa/yyyy – dd/aa/yyyy • Eğitmenler: