Dale Carnegie Akademi

Dale Carnegie Podcastleri

Bu sayfa Dale Carnegie Global’in iş dünyasının önde gelen fikir liderleriyle hazırlamış olduğu podcast içeriklerinden oluşmaktadır. Orijinal dili İngilizcedir.

Bugünün dünyasında liderliğin anlamını ortaya koymaya çalıştığımız Take Command: A Dale Carnegie Podcast’e hoş geldiniz.

Liderliğe ilişkin gerçek hayattan içgörüleri paylaşacağız. Ve bu da bir lider olarak gelişim yolculuğunuzda önemli farkındalıklar yaratacaktır.

Dinlemeye Başla

Hakkında

2015 yılında Joe Hart, profesyonel gelişim, performans iyileştirme, liderlik eğitimi ve çalışan bağlılığı konularında dünya lideri olan Dale Carnegie’nin Başkanı / CEO’su oldu. Milyonlarca insan gibi Dale Carnegie Course (DCC- İş Odaklı Gelişim Programı), Joe Hart’ın hayatında da derin ve dönüştürücü bir etki yarattı. Kendisi bu muazzam organizasyonun lideri olmaktan ve bireylerin, şirketlerin en iyi performanslarını sergilemelerine yardımcı olmaktan heyecan duyuyor.

Season 4 Episodes

Dr. Ali Parsa

Founder & CEO of Babylon Heath

Be Bold, Build Fast, and Make It Brilliant

Episode 28 | November 16th, 2021 | 41 minutes

Dr. Ali Parsa is the Founder & CEO of Babylon Health, one of the world’s fastest-growing digital healthcare companies. Named as one of “The Times 100 People to Watch”, Ali focuses on the importance of building a workplace culture that supports people inspired by a common great idea and who are not afraid to fail. Join us as we dive into Ali’s inspirational advice to dream big, act courageously, be creative, and lead with empathy. Be inspired by Ali Parsa’s desire to leave the world a bit better than he found it.

Rachel Olney

Founder & CEO of GEOSITE

Sunk Cost Fallacy & Diving into the Deep End

Episode 27 | November 2nd, 2021 | 50 minutes

Rachel Olney is the Founder & CEO of GEOSITE, a business intelligence software for spatial data. As a Stanford PHD graduate candidate and a Forbes 30 under 30 she believes that the twists and turns you experience in life and how you respond to them is what defines your success. Rachel focuses on constantly challenging herself, personally and professionally, without the fear of failure and with a desire to learn, grow, and impact the world. She believes that by checking your ego at the door and jumping into the unknown you can uncover opportunities with a “beginner’s mind”. Join us as Rachel challenges us all to work and live outside our comfort zone.

Artis Stevens

President and CEO of Big Brothers Big Sisters

Purpose, Humility, Mentorship: Strategies for Life

Episode 26 | October 19th, 2021 | 48 minutes

Artis Stevens, President and CEO of Big Brothers Big Sisters (BBBS), lives with a relentless belief in finding and following our own purpose and leading with integrity personally and professionally. Artis brings 25 years of leadership experience with a background in innovative marketing, fundraising and program strategies. During Stevens’ tenure at National 4-H Council and as Vice President, Marketing, Strategy & Operations at Boys & Girls Clubs of America (BGCA), Artis has contributed to over $100 million in funding for both organizations. He became a recipient of the 2018 AMAF National Nonprofit Marketer of the Year. As a leader of BBBS since 2020, he committed to create a greater impact for youth, families, and communities in need. Artis believes in the power of mentorship and genuinely connecting with young people – by showing respect, humility, and vulnerability – to change communities, countries, and ultimately the world. Join us as we listen in on Artis’ inspirational lessons for leading with integrity and taking command to improve the lives of the youth.

Paylaşmak için ilgi uyandıran hikayesi olan bir yönetici lider misiniz?

Podcast'te konuk konuşmacı olmak için bizimle iletişime geçiniz.

Liderlik Potansiyelinizin Komutasını Nasıl Alabilirsiniz?

Teknik Belge

Teknik Belge

Kültürel Farkındalık ve Kültürel Yetkinlik Yoluyla Kapsayıcılığı Sağlamak

Gerçek kapsayıcılık, sürdürülebilir çeşitliliğe ulaşmak için önemli bir mekanizmadır. Kuruluşlar, insanların kültürel farkındalıklarını ve kültürel yeterliliklerini geliştirmelerine yardımcı olarak kapsayıcılıklarını artırabilir.

Dale Carnegie'nin Başarı Sırları

Çok sayıda altın ipucu sizi hayal bile edilemeyen başarıya giden yola çıkaracak. Bir lider olarak mükemmelleşmek ve kendinizin en iyisi olmak için bu ipuçlarını aksiyona geçirin.

Rehber Kitap

Liderlik Kör Noktalarını Teşhis Etmek

Araştırmalar, liderlerin kör noktalara sahip olduğunu ve kuruma maliyetli olabileceklerini gösteriyor. Maalesef, liderlerin çoğu, iş dünyasındaki vizyonlarının 20/20 olduğunu düşünüyor, bu nedenle yöntemlerinin hatalarını görmeleri için biraz ikna edici olmak gerekiyor. Çalışan araştırmaları tarafından desteklenen bu yazı, kör noktaları belirlemekte ve bunlara etkili çözümler sunmaktadır.

Teknik Belge

ŞİMDİ BAŞLAYIN!

Neden bekliyorsunuz?

Bize Ulaşın

Soru sormak veya iş ve günlük yaşamınızda başarılı olmak ve ihtiyaç duyduğunuz becerileri geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DC Icon Created with Sketch.
Verdiğiniz bilgiler, Gizlilik Politikası şartlarımıza uygun olarak kullanılacaktır.

Program Hakkında Önemli Detaylar

Program seans bilgileri.

• Lokasyon:
• Saat:
9:00-17:00
• Tarihler: dd/aa/yyyy – dd/aa/yyyy
• Eğitmenler: